Oddział Ginekologiczno-Położniczo-Noworodkowy i Blok Porodowy

A- A A+

Oddział  Ginekologiczno-Położniczo-Noworodkowy i Blok Porodowy

Przy oddziale prowadzona jest Szkoła Rodzenia dla ciężarnych matek od 29 tygodnia ciąży. Zajęcia odbywają się we wtorki w godzinach 11.00-13.00 i 16.00-18.00.

Personel Oddziału Położniczo-Ginekologicznego:
Ordynator oddziału – Lek. Arkadiusz Ciesielski
Lekarze pracujący w oddziale:
Dr n. med. Bogumił Włodarczyk
Dr n.med. Marek Jacaszek
Dr n. med. Anna Bartosińska – Dyc
Lek.Natalia Leśnik
Lek. Jerzy Nowakowski
Lek. Zofia Gordon
Lek. Adam Jałmużna
Lek. Andrzej Radziszewski
Lek. Dariusz Obin
Lek. Marek Tichek
Lek.Wiktor Krampikowski – Michcik- stażysta
p.o. Położna Oddziałowa: Magdalena Będkowska
Koordynatorem ds. neonatologii jest lek. Tadeusz Lizis – Specjalista Pediatrii i Neonatologii
Koordynatorem ds. pielęgniarstwa noworodkowego jest  lek. Ewa Kotusiewicz

W oddziale pracuje również 18 położnych i 8 pielęgniarek z odpowiednimi kwalifikacjami oraz personel pomocniczy.
W skład oddziału wchodzą:
Blok Porodowy z klimatyzacją, wyposażony w specjalistyczny sprzęt medyczny KTG, USG, pompy infuzyjne, ssaki, ciągły dostęp do tlenu oraz wielofunkcyjne, mobilne łóżka porodowe, a także sprzęt do łagodzenia bólu z użyciem gazu Entonox, który bezpiecznie i skutecznie uśmierza ból w trakcie porodu oraz wanna do porodu w wodzie.
Blok Porodowy posiada wydzieloną salę do porodów rodzinnych, wyposażoną w akcesoria wspomagające i ułatwiające przebieg porodu, piłki, drabinki, materace, worek sacco.
Sala operacyjna z przeznaczeniem do cięć cesarskich, zlokalizowana jest przy Bloku Porodowym co daje możliwość szybkiej interwencji medycznej w nagłych przypadkach zagrażających życiu matki i dziecka.
Oddział Położniczy stanowią jedno i dwu-osobowe sale w systemie,,rooming-in”, które poprzez możliwość bezpośredniego, bliskiego kontaktu umożliwia nawiązanie wyjątkowej więzi między matką i dzieckiem już od pierwszych chwil po porodzie.
Wszystkie sale położnicze są w pełni odnowione, przystosowane do potrzeb i oczekiwań kobiet, a bliscy mogą je odwiedzać w godzinach 10.00-20.00.
W ramach działalności Oddziału Położniczo – Ginekologicznego świadczymy również usługi medyczne dla kobiet z ciążą zagrożona porodem przedwczesnym lub poronieniem. Prowadzony jest pełny monitoring dobrostanu płodu, diagnostyka ciąży z wykorzystaniem sprzętu ultrasonograficznego. Oddział prowadzi współpracę z Bankiem Komórek Macierzystych co przekłada się na możliwość pobrania krwi pępowinowej w trakcie porodu zarówno fizjologicznego jak i cięcia cesarskiego. Wykonywane są zabiegi operacyjne zarówno klasyczne jak i endoskopowe (laparoskopia, hysteroskopia). Tzw. drobne zabiegi prowadzone są w znieczuleniu ogólnym. Pełen zakres operacyjny obejmuje zaburzenia statyki narządu rodnego, nietrzymanie moczu z użyciem materiałów syntetycznych, nowotwory łagodne np. mięśniaki macicy jak również nowotwory złośliwe.

Obecnie współpracujemy z ICZMP w Łodzi oraz ośrodkiem onkologicznym Nu-Med w Tomaszowie Mazowieckim.

W oddziale jest jedno miejsce akredytacyjne umożliwiające specjalizację w zakresie położnictwa i ginekologii.

W skład oddziału Ginekologiczno-Położniczo-Noworodkowego wchodzi oddział Noworodkowy.
Sprawuje on opiekę nad noworodkami donoszonymi i wcześniakami powyżej 35 tygodnia ciąży. Oddział posiada I stopień referencyjności. Zajmuje się noworodkiem zdrowym oraz noworodkami ze średnio nasilonymi patologiami. Dysponujemy również nowoczesnym sprzętem diagnostycznym i terapeutycznym.
Współpracujemy ze wszystkimi szpitalami w województwie Łódzkim o wyższym stopniu referencyjności, łącznie z profesjonalnym transportem karetką N. Opiekę nad pacjentami sprawują lekarze z oddziału Dziecięcego i wykwalifikowany personel pielęgniarski z oddziału Noworodków. Wszystkim noworodkom wykonujemy pełen panel badań przesiewowych obowiązujących w Polsce.

Przy oddziale prowadzona jest Szkoła Rodzenia dla ciężarnych matek od 29 tygodnia ciąży. Zajęcia odbywają się we wtorki w godzinach 11.00-13.00 i 16.00-18.00.

Odwiedziny codziennie w godzinach 10.00-20.00. Obowiązuje obuwie ochronne.

Inf. przygotowała Magdalena Będkowska

Podziel się na: