U nas pacjentka nie jest tylko numerem statystycznym.

A- A A+

Rozmowa z personelem medycznym Oddziału Ginekologiczno-Położniczo-Noworodkowego Szpitala Powiatowego im. Edmunda Biernackiego w Opocznie

– Oddział Położniczo-Ginekologiczno-Noworodkowy ma wieloletnią tradycję w prowadzeniu innowacyjności. Co w opinii Ordynatora tego Oddziału wyróżnia go na tle innych?

Ordynator, dr Zygmunt Warzecha: Jest to Oddział z wieloletnią tradycją, wyjątkowo przyjazny dla pacjentek. O innowacyjności Oddziału może świadczyć to, że jako jeden z pierwszych w regionie wprowadził porody w wodzie, zakupując odpowiedni sprzęt. Mamy również bardzo dobre warunki lokalowe, dysponujemy salą do porodów rodzinnych. Wprawdzie obecnie, ze względu na obostrzenia epidemiologiczne związane z koronawirusem, nie funkcjonuje, ale jeśli tylko sytuacja wróci do normy, to my wracamy do porodów rodzinnych. Mamy także dwa dodatkowe stanowiska porodowe z wykorzystaniem znieczulenia wziewnego, bardzo dobrze wyposażone. Mamy zabezpieczenie w sprzęt ultrasonograficzny, laparoskopowy, a także w hiteroskop. Oddział jest przygotowany do pełnej działalności zarówno położniczej i ginekologicznej.
Na wizytach kontrolnych wypytuję pacjentki o odczucia, bo sprzęt i wyposażenie jest bardzo ważne, ale miła atmosfera i odpowiednie podejście psychologiczne jest równie istotne. Poród jest czynnością niezwykle stresującą dla kobiety, więc budowanie pozytywnej atmosfery jest bardzo ważne. Gdyby takiej atmosfery nie było, to nasze pacjentki nie polecałyby nas swoim koleżankom. Pacjentka nie jest u nas tylko numerem statystycznym – jak to dzieje się w klinikach, bo tam nikt nie ma czasu na podejście indywidualne.
Warto zaznaczyć, że jesteśmy jednym z niewielu Oddziałów w okolicy, który ustrzegł się przed infekcją koronawirusem. Pracujemy cały czas, w obecnej sytuacji bez kontraktu, dlatego udzielamy świadczeń zdrowotnych wyłącznie w trybie pilnym i pomagamy pacjentkom przejść przez niezwykle trudny i ważny w ich w życiu okres. Niemniej jednak mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli pracować w trybie planowym, a nasze pacjentki będą mogły korzystać z pełnego zakresu naszych usług.

– Jest Pani wieloletnim i doświadczonym pracownikiem Szpitala, jakie działania podjęliście jako kadra Oddziału, aby kobiety chciały skorzystać z waszych usług?

Oddziałowa, poł. Magdalena Będkowska: Na przestrzeni lat obserwuję jak zmienia się położnictwo i jakie oczekiwania mają kobiety rodzące. Staramy się dostosowywać do nieustannych zmian. Pierwszym krokiem było wprowadzenie i stosowanie Standardu Opieki Okołoporodowej, zorganizowanie sali porodów rodzinnych, aby kobiety mogły otrzymywać wsparcie nie tylko od personelu ale i osoby towarzyszącej, aby czuły się komfortowo i bezpiecznie. Sala porodowa wyposażona jest w nowoczesne fotele porodowe, dające możliwość prowadzenia porodu w pozycjach wertykalnych. Doskonale funkcjonuje Szkoła Rodzenia działająca przy Oddziale przygotowująca przyszłych rodziców do swojej roli, a kobiety do świadomego porodu.
Uważam, że w dzisiejszych czasach najistotniejszym czynnikiem jakim kierują się pacjentki przy wyborze placówki jest bezpieczeństwo zarówno dla matki jak i dla dziecka. Od lutego mamy dobrze zorganizowaną kadrę lekarską, zarówno ginekologiczno-położniczą jak i pediatryczną. Nasze położne i pielęgniarki mają ogromne doświadczenie i stale podnoszą swoje kwalifikacje przez rożnego rodzaju kursy i szkolenia. Staramy się podejść indywidualnie do każdej pacjentki i spełnić jej oczekiwania na tyle, na ile jest to możliwe. Działamy zgodnie z wytycznymi płynącymi z Ministerstwa Zdrowia, aby zapewnić bezpieczeństwo pod względem epidemiologicznym. Zdajemy sobie sprawę, że poród w czasie epidemii to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety i szczególnie trudny, ponieważ jest odizolowana od najbliższych, jednak robimy wszystko by udzielić wsparcia naszym pacjentkom i przeprowadzić je przez okres pobytu w miłej, rodzinnej i bezpiecznej atmosferze.
Aby sprostać oczekiwaniom przyszłych mam analizujemy ankiety i współpracujemy z fundacją „Rodzić po ludzku”. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom w ostatnim czasie skupiliśmy się na wprowadzeniu wszelkich nie farmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego, oferujemy aromaterapię, muzykoterapię TENS, immersję wodną, Entonox – gaz rozweselający. Staramy się także, aby nasze pacjentki w pełni były przygotowane do roli matki, dlatego położne i pielęgniarki dostarczają mamom, jak najwięcej wiedzy na temat pielęgnacji noworodka, laktacji i karmienia naturalnego. Staramy się być w kontakcie z naszymi przyszłymi pacjentkami, co w dobie epidemii jest utrudnione, dlatego zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane do kontaktu telefonicznego z Oddziałem pod numerami podanymi na stronie internetowej Szpitala. Każda z nas chętnie udzieli informacji.

– Wybór położnej, która będzie towarzyszyć kobiecie w tak ważnym w jej życiu momencie jest niezwykle trudny. Czym kierują się pacjentki, podejmując z Paniami współpracę?

Położna Eliza Ksyta: Jesteśmy małym Szpitalem Powiatowym i różnimy się od Szpitali Klinicznych. Kobiety ciężarne zapoznają się z położną już w okresie ciąży, ponieważ uczestniczą od połowy ciąży w spotkaniach z położną środowiskową. Uczęszczają na zajęcia w Szkole Rodzenia na naszym Oddziale, w której zdobywają nie tylko wiedzę, ale również poznają się z położnymi tutaj pracującymi i topografią Oddziału. Zajęcia w Szkole Rodzenia są raz w tygodniu, więc pacjentki widują się z położnymi regularnie i są im dobrze znane. Charakteryzujemy się tym, że mamy przyjazną i domową atmosferę. Myślę, że właśnie to nas wyróżnia na tle innych Szpitali. Wiemy, że pacjentki przekazują sobie informację, o tym, jak jest u nas miło i przyjaźnie, a położne są pomocne starając się wszelkie trudności rozwiązywać i odpowiadać na pytania. Właśnie takie podejście buduje opinie o nas, które pacjentki przekazują innym osobom.

– Specjalizacja, którą Pani wybrała wymaga szczególnego zrozumienia i nieustannego zainteresowania pogłębianiem wiedzy. Co w Pani ocenie jest najistotniejsze w wykonywaniu tej profesji?

Lekarz Beata Konopka: Moim zdaniem ważne jest postępowanie zgodne z wytycznymi towarzystw naukowych oraz medycyną faktów. Jako personel medyczny uczestniczymy na bieżąco w spotkaniach towarzystw naukowych, bowiem przez całą naszą drogę zawodową nie możemy zapomnieć o tym, że to czego się nauczyliśmy się na początku naszej drogi zawodowej może się zmienić. Ponadto lekarze są zobowiązani do zdobywania kolejnych punktów edukacyjnych i wszyscy to wykonują. Chcemy zaoferować naszym pacjentkom najwyższy poziom usług i nie patrzymy na to, że jesteśmy tylko Szpitalem Powiatowym. Poza wiedzą stricte medyczną musimy się wykazać empatią, ponieważ poza cudem narodzin zdarzają się również ciężkie choroby, smutek oraz cierpienie pacjentek.
Mogę się podzielić swoim doświadczeniem zawodowym, ponieważ o wyborze specjalizacji zdecydowałam się odbywając staż na tym właśnie Oddziale. Zafascynował mnie „cud narodzin”. Owszem towarzyszą temu ból i cierpienie, ale wykorzystując całą wiedzę i dostępny sprzęt w XXI w. potrafimy sobie po części z tym poradzić. Jeżeli sobie wyobrazimy, że praktycznie od jednej komórki za 9 miesięcy rośnie człowiek, który potrafi samodzielnie oddychać, funkcjonować, a w każdej komórce zachodzą takie procesy metaboliczne to jest to niewątpliwie niesamowite.

Ordynator, dr Zygmunt Warzecha: Na koniec chciałbym podkreślić, że zabezpieczamy obszar, na którym mieszka około 70 tysięcy mieszkańców, więc trudno sobie wyobrazić, aby na tak dużym obszarze nie było Oddziału Ginekologiczno-Położniczo-Noworodkowego i co najważniejsze, żeby pacjentki musiały jeździć po 50 km w poszukiwaniu pomocy. Pokazały to najlepiej poprzednie miesiące, kiedy Oddział był zamknięty, a pacjentki były zdezorientowane i nie wiedziały gdzie się udać. Obecna liczba porodów wraca do tych z poprzednich lat i to najlepszy dowód na to, że Oddział powinien istnieć, zarówno dla mieszkańców powiatu opoczyńskiego i okolic. Nowy dyrektor, Krzysztof Fatalski prowadzi zintensyfikowane działania, aby zapewnić pełne możliwości rozwoju zarówno naszego Oddziału, jak też Szpitala, pozyskując wszelkie dostępne źródła finansowania.

Podziel się na: