Informacja Dyrektora Szpitala w Opocznie dot. Covid 19 z dnia 14.06.2020 r. …

Spośród osób zdiagnozowanych w ostatnim czasie zakażeniem SARS-CoV- 2 obecnie (dziś godzina 15:OO) w szpitalu przebywa 8 osób, pacjentów w izolacji , w stosunku do których podejmowane są decyzje o dalszym miejscu i sposobie leczenia.

Na Oddziale Ginekologiczno – Położniczo-Noworodkowym nie przebywają osoby z rozpoznanym zakażeniem.

W związku z wykrytymi zakażeniami do czasu przeprowadzenia całkowitej dekontaminacji pomieszczeń wstrzymane zostały przyjęcia na Oddział Ginekologiczno- Położniczo-Noworodkowy oraz Wewnętrzny.

Wszystkie wykryte przypadki zakażeń dotyczyły osób tzw. bezobjawowych i są wynikiem rutynowych, profilaktycznych działań nakierowanych na wczesne wykrywanie SARS CoV- 2.

Wszyscy pacjenci kwalifikowani do leczenia w zakładach zamkniętych naszego szpitala mają uprzednio ordynowane badania metodą testów molekularnych (PCR) powtarzane w siódmej dobie pobytu.

W szpitalu od ubiegłego tygodnia działa 6 miejscowy oddział izolacyjny, na którym pacjenci oczekują na leczenie szpitalne.

Personel medyczny Szpitala jest obowiązany i szkolony w zakresie stosowania procedur postępowania z pacjentami z podejrzeniem zakażenia koronawirusem w tym wytycznych Agencji Oceny Technologii Medycznych oraz Rady Naukowe TUW PZUW.

Pracownicy Szpitala są okresowo badani metodą PCR w kierunku nosicielstwa koronawirusa.

W okresie od 6 czerwca do wczoraj pobrano łącznie od pacjentów i personelu ponad 200 wymazów, dziś 70 a na jutro zaplanowane jest kolejne 80 wymazów .

Zarząd Szpitala pozostaje w bezpośrednim kontakcie z PSSE w Opocznie.

Z uwagi na wskazane zasady diagnostyki oraz duża liczbę przeprowadzanych testów Szpital nasz stanowi swoisty probierz sytuacji epidemiologicznej powiatu i regionu.

Obecna ilość wykrywanych zakażeń przez dział epidemiologiczny szpitala , zarówno w mojej ocenie jak również Dyrekcji PSSE w Opocznie, jest pochodną sytuacji epidemiologicznej całego naszego regionu, która przybiera niepokojący trend zwiększenia ilości zakażeń Sars COV 2.

W tym miejscu czuję się zobowiązany apelować do pracowników Szpitala, pacjentów i mieszkańców powiatu o powrót do sprawdzonych już zasad i metod zapobiegania zakażaniu zarówno w sferze publicznej , jak i prywatnej oraz odejścia od trywializowania narastającego problemu epidemiologicznego.

Nigdy nie jest za późno, aby podjąć walkę z niewidzialnym wrogiem, jakim jest koronawirus.

To od naszego zachowania zależy jak będą wyglądały i jak spędzimy wakacje i kolejne miesiące.

Dyrektor Szpitala
Krzysztof Fatalski